ELEKTRİKLİ SUBARU STI KONSEPTLERİ TANITILDI

Subaru markasının yeni teknolojilerinin geliştirilmesinde büyük katkısı bulunan markanın motor sporları bölümü Subaru Tecnica International (STI) bugüne kadar egzoz sesiyle büyüleyip performansıyla insan sınırlarını zorlayan modeller geliştirmiş olsa da önümüzdeki elektrikli çağa da performanstan vazgeçmeden ayak uydurabileceğini göstermek amacıyla yepyeni bir elektrikli yarış aracı konsepti geliştirdi. Marka yeni Subaru STI E-RA Concept ile yeni çağın motor sporları dünyasında çok iddialı sonuçlar elde etmeyi amaçlıyor. Marka ayrıca, bu projeden edindiği bilgileri, geleceğin elektrikli toplumu için bir girişim olarak kullanmayı amaçlıyor.
Subaru SOLTERRA STI Concept, Kasım 2021’de dünyaya tanıtılan üretim modelinden teknik özellikler açısında farklılaşmasa da tasarım anlamında çok çarpıcı sportif detaylara sahip. STI tasarım unsurlarının SUV SOLTERRA üzerindeki etkilerini izlemek için tasarlanan konsept otomobil, elektrikli geleceğin STI dokunuşlarıyla nasıl heyecanlı hale gelebileceğinin kanıtı. SOLTERRA STI Concept, büyük tavan spoyleri, kiraz kırmızısı gövde altı spoyleri ve STI’a özgü dikkat çekici sportif detaylarıyla bir yandan Subaru'nun üstün sürüş dinamiklerine ilham verirken diğer yandan farklılık ve heyecan meraklılarına sesleniyor. 
Doğuştan rekortmen: Subaru STI E-RA Concept
STI’ın yeni çağına vurgu yapan STI E-RA, isminin verilmesinden itibaren hedefini belirlemiş bir model. E-RA ismi hem İngilizce “Çağ” kelimesini karşılıyor hem de Electric-Record Attempt yani Elektrikli Rekor Denemesi kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. Hedeftekiyse pek öyle normal bir yarış pisti değil. Almanya’nın Nürburg şehri yakınlarındaki Nürburgring Pisti’nin meşhur Kuzey Parkuru yani Nordschleife. 20 km’den daha uzun, 154 viraja sahip bu “halka açık paralı yol”, otomotiv dünyası açısından modern zamanların en önemli mücadele sahnesi. Nürburgring Nordschleife’de elde edilecek bir rekoru bu kadar değerli yapansa pistin normal bir pistten farklı özellikler göstermesi. Normal bir pistte karşılaşılabilecek en önemli farklılık yükseklik olurken, Nordschleife’de farklı zeminlerden farklı eğimlere hatta kimi zaman farklı iklimlerin neden olduğu farklı asfalt ısılarına kadar çok sayıda değişkenlik söz konusu.
 
Bütün bunlara uyum sağlayıp 400 saniyelik, yani 6 dakika 40 saniyelik rekora ulaşması için E-RA, STI’ın Subaru ile serüveninde bugüne kadar edindiği tüm bilgi birikimini kullanacak. Çünkü Subaru’nun 4 tekerlekten çekiş uzmanlığı böyle bir pist için gerçekten önemli. E-RA’nın toplamda 1088 PS (800 kW) güç üreten 4 elektrik motoru 60 kW/s’lik lityum-iyon pilden güç alıyor. Bu motorlar, yüksek devir çevirebiliyor, doğrudan tekerleğe bağlılar ve her birinin kendi akım çeviricisi ve aktarma dişlisi bulunuyor. Bu sayede Subaru’nun ve STI’ın uzmanlaştığı torkla yönlendirme en üst seviyeye ulaşıyor. Her bir tekerleğe, anlık tutunma kabiliyetleri ve sürücünün yönlendirme emrine göre farklı oranlarda tork iletilebiliyor. 


Daha yeni Daha eski